V Kranju prvi postroj nove zmogljivosti SV za pomoč v naravnih nesrečah

Pred dnevom civilne zaščite je bil v kranjski vojašnici prvi postroj nove modularne zmogljivosti Slovenske vojske, namenjene sodelovanju v zaščiti, reševanju in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Tudi mi smo bili povabljeni tja.

Dobili smo se ob 7.00 pred vojašnico v Kranju dobile smo radijsko postajo (voki toki) in se nasmejale do solz, saj nismo bile prepričane, kaj moramo reči. Ko smo prišle v vojašnico so nam dali prostor, kjer smo postavile šotor in obesile slike. Levo od nas so bili taborniki, desno pa reševalni psi, ki so se radi ''crklali'' njihovi lastniki pa so zelo prijazni.

Ko smo vse postavile smo odšle pogledati, kaj se dogaja še okoli nas. Ustavile smo se 5 m stran od ogromnega helikopterja in ga previdno opazovale, nekdo nas je opazil in povabil bližje. Spoznale smo tehnika helikopterja, ki nam je prijazno vse razložil in nam pustil, da smo si ogledale tudi notranjost. Zmenili smo se, da lahko za približno 50 000 €, klanovce pelje na potovalni tabor na Islandijo.
Spoznale smo še enega prijaznega vojaka, ki nam je vsakič, ko je videl, da nas je zeblo, ponudil svoj domači ''štrudl'' iz domače moke.

Sledila je generalka, zelo kratka, ampak ogromno vojakov z različnimi barvami čepic, gasilcev, prostovoljcev iz prve pomoči …

Ker smo prave skavtinje in ker smo tudi me hotele biti v uniformah smo si slekle bunde in bile samo v krojih. Vsak, ki je šel mimo nas je vprašal: ,, A vs pa nč ne zebe?''  ko smo odgovorile z ne pa so se nam vsi nasmejali.

Po generalki nas je malo zeblo, zato smo se šle gret v avtomobil. Potem pa je šlo zares 9.45 smo morale biti na istih mestih kot na generalki. Prišel je minister za obrambo Janko Veber. Najprej nas je vse pozdravil potem pa imel govor, v katerem je pojasnil, (na kratko, več si lahko preberete http://www.24ur.com/novice/slovenija/v-kranju-prvi-postroj-nove-zmogljivosti-sv-za-pomoc-v-naravnih-nesrecah.html ) da so z uvedbo nove zmogljivosti naredili še korak naprej k zagotavljanju večje varnosti državljanov.

Ko je zaključil z govorom si je pogledal vsako postajo posebej, kmalu je prišel tudi do nas. Dal nam je roko in nas pohvalil, da smo se postavile v ravno vrsto in kmalu odšel naprej.  Do nas se je ustavila tudi novinarka in nas spraševala kako pa mi pomagamo pri naravnih nesrečah.

Skavti pomagamo ljudem ob večjih naravnih nesrečah od samega začetka skavtske organizacije. Prvo organizirano pomoč smo nudili že leta 1990 ob poplavah v Savinjski dolini. V sistem zaščite in reševanja smo uradno vstopili s podpisom pogodbe leta 1994. Do danes smo sodelovali pri vseh večjih naravnih nesrečah, ki so prizadele Slovenijo (Velikonočni potres leta 1997, potres v Posočju leta 2004, poplave v Železnikih 2007, božične poplave 2009, poplave na območju osrednje Slovenije septembra 2010, novembrske poplave 2011 na širšem območju Štajerske in Koroške, ter žledolom leta 2014). Poročila o aktivnostih oz. pomoči pri nesrečah hrani pisarna ZSKSS. Aktivno sodelujemo tudi pri izvedbi državnih in mednarodnih vaj prve pomoči, ter vaj vodnikov reševalnih psov, ki jih organizira Urad republike Slovenije za zaščito in reševanje. S svojim požrtvovalnim delovanjem potrjujemo našo skavtsko obljubo, do pomoči bližnjemu.

Objavljeno v Aktualno

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.